ثبت در گوگل ؛ مزایای حضور در گوگل مپ

دنیای امروز به شدت وابسته به فناوری‌های جدید و هوشمند است. شاید اگر تا 20 سال پیش به کسی می‌گفتیم برای هر رفت و آمدی درون شهر باید از یک نرم‌افزار مسیریاب استفاده کنیم یا اینکه برای پیدا کردن رستوران حتما باید گوشی موبایلمان را چک کنیم، فکر می‌کردند دیوانه شدیم. اما با ظهور ابزارهایی مثل گوگل مپ، چنین چیزی خیلی هم عجیب به نظر نمی‌رسد. در این مقاله قرار است به سراغ مزایا و اهمیت ثبت در گوگل برویم. با هم خواهیم دید که حضور در گوگل مپ چگونه بر روی میزان فروش و موفقیت کسب و کار ما تاثیر مثبتی می‌گذارد. پس اگر شما هم دوست دارید با ثبت در گوگل آینده کسب و کار خود را نجات دهید، حتما تا انتهای مقاله همراهمان باشید. اما قبل از اینکه بخواهیم به سراغ مزایای این کار برویم، بیایید کمی با خود گوگل مپ و مزایای این ابزار شگفت انگیز بیشتر آشنا شویم.

گوگل مپ چیست؟

بدون شک گوگل مپ یکی از پرکاربردترین و بهترین ابزارهای مسیریابی و ناوبری موجود است.  فرقی ندارد که می‌خواهید به خانه دوستتان در آن سمت شهر بروید، یا اینکه قصد دارید به مسافرت طول و درازی بروید. از خیابان‌های شلوغ تهران گرفته، تا جاده‌های زیبا و خاطره‌انگیز شمال کشور، از کوهستان‌های زاگرس تا کویر زیبای لوت، در تمام این مسیرها گوگل مپ همراه شماست. این ابزار نه تنها مسیریابی را برای شما آسان‌تر می‌کند، بلکه باعث می‌شود که ببینید کدام رستوران‌ها، هتل‌ها یا حتی پمپ بنزین‌هایی در مسیر شما قرار دارند. به همین دلیل هم ثبت در گوگل می‌تواند کسب و کار شما را به موفقیت‌های بیشتری برساند.

استفاده از گوگل مپ آسان است و تقریبا هر فردی که کمی استفاده از گوشی‌های هوشمند یا کامپیوتر را بلد باشد می‌تواند از آن استفاده کند. شما می‌توانید تنها با روشن کردن موقعیت مکانی خود و پیدا کردن مقصد مورد نظر، بهترین مسیر را برای آن در اختیار داشته باشید. البته همانطور که گفتیم استفاده از گوگل مپ تنها به مسیریابی محدود نمی‌شود. مثلا اگر دفعه قبلی که به سفر رفتید رستورانی را از داخل گوگل مپ پیدا کرده و در آن غذا خوردید، می‌توانید نظرتان درباره کیفیت غذا و خدمات را در گوگل مپ ثبت کنید.

اپلیکیشن گوگل مپ معمولا به طور پیش‌فرض بر روی تمامی گوشی‌های اندرویدی نصب شده است. اما شما می‌توانید این اپلیکیشن را به راحتی از اپ استور یا فروشگاه گوگل دانلود و از آن استفاده کنید. این اپلیکیشن به 38 زبان مختلف دنیا ترجمه شده است که شامل زبان فارسی هم می‌شود. برای همین هم شاید ثبت در گوگل مپ بتواند فرصت‌های زیادی را برای رشد کسب و کار شما فراهم کند.

لوگو گوگل مپ

چرا باید کسب و کارمان را در گوگل مپ ثبت کنیم؟

شاید شما به عنوان صاحب و مدیر یک کسب و کار از خودتان بپرسید اصلا چه لزومی دارد که شرکتتان را در گوگل ثبت کنید؟ آن‌هم وقتی یک پیج اینستاگرام قوی و سایت به روز و خوبی دارید. با این تفاسیر شاید دلیلی برای ثبت شرکت در گوگل نداشته باشید. اما اشتباه شما همینجاست. اگر دقت کرده باشید، هیچ وبسایت و کسب و کاری نیست که در گوگل و در تمامی نتایج آن رتبه اول را داشته باشد. حتی برخی از کسب و کارهای بسیار بزرگ هم در بعضی از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیتشان رتبه خوبی در گوگل ندارند.

اما صبر کنید، چرا از این ظرفیت خود گوگل استفاده نکنیم؟ ما می‌توانیم با ثبت کسب و کار خود در گوگل مپ فرصت دیده شدن را به خودمان هدیه کنیم. به این ترتیب افرادی که حتی از وجود کسب و کار ما خبر ندارند هم می‌توانند جذب ما شوند. بگذارید این موضوع را با مثالی توضیح دهیم.

مثلا 3 سال پیش که برای تفریح به شمال سفر کرده بودم، به طور اتفاقی در گوگل مپ رستورانی را دیدم که غذاهای محلی شمالی سرو می‌کرد. آن هم در جایی که تقریبا بدون راهنمایی سیستم مسیریابی گوگل مپ، رسیدن به آن برای من غیر ممکن بود. هر طور بود خودم را به آن رستوران رساندم و یکی از بهترین وعده‌های غذایی عمرم را در این رستوران خوردم. بلافاصله بعد از غذا هم نظرم را در گوگل مپ ثبت کردم تا دیگران هم از آن استفاده کنند.

نتیجه؟ آن رستوران کوچک امروز به یکی از بهترین رستوران‌های محلی در منطقه خودش تبدیل شده است. خواندن نظرات مردم در گوگل مپ هم نشان می‌دهد که هنوز همه از رفتن به آن راضی هستند.

مزایای ثبت شرکت در گوگل مپ

اگر بخواهیم به طور کلی مزایای ثبت شرکت یا کسب و کارمان در گوگل را بررسی کنیم، به چند مورد مهم برمی‌خوریم:

 • بیشتر دیده شدن: این مورد هم برای کسب‌و کارهای کوچک خوب است و به دیده شدن آن‌ها کمک می‌کند، هم مناسب کسب‌و کارهای بزرگ است. چرا که می‌توانید شعبه‌های خود را در گوگل مپ ثبت کنید.
 • افزایش مشتری: همانطور که گفتیم، وقتی کسب و کار ما در گوگل مپ حضور داشته باشد، علاوه بر کسانی که ما را می‌شناسند، مشتریان تازه‌ای هم به سراغمان می‌آیند.
 • افزایش اعتبار: اگر کسی قصد خرید حضوری یا حتی آنلاین از مجموعه شما را داشته باشد، وقتی ببیند شما در گوگل مپ هم حضور دارید، ناخودآگاه اعتماد بیشتری به کسب و کارتان پیدا می‌کند. چرا که می‌داند اگر هر اتفاقی افتاد، از محل کسب و کار شما آگاه است.
 • بهبود ارتباط با مشتریان: افزودن شماره تلفن و آدرس یکی از امکانات ثبت در گوگل است. اگر کسی قصد ارتباط با شما را داشته باشد ولی نتواند پیج اینستاگرام یا وبسایت شما را پیدا کند، می‌‎تواند به راحتی و با جستجو در گوگل مپ اطلاعات لازم برای ارتباط برقرار کردن با شما را پیدا کند.
 • مشخص شدن ساعت کاری: یکی دیگر از امکانات گوگل مپ این است که ساعت کاری مجموعه یا کسب و کار خود را در آن ثبت کنید. به این ترتیب مراجعان و مشتریان می‌توانند بدون دغدغه و ترس از اینکه مبادا شما حضور نداشته باشید، برای مراجعه به محل کسب و کارتان برنامه‌ریزی کنند.

افزایش ترافیک برای وبسایت شما: زمانی کسب و کار شما بر روی گوگل مپ ثبت شود، می‌توانید آدرس وبسایتتان را هم به آن اضافه کنید. این کار باعث می‌شود افرادی که نمی‌دانستند شما وبسایت دارید هم به بازدیدکنندگان وبسایت شما اضافه شوند.

اما صبر کنید، چرا از این ظرفیت خود گوگل استفاده نکنیم؟ ما می‌توانیم با ثبت کسب و کار خود در گوگل مپ فرصت دیده شدن را به خودمان هدیه کنیم. به این ترتیب افرادی که حتی از وجود کسب و کار ما خبر ندارند هم می‌توانند جذب ما شوند. بگذارید این موضوع را با مثالی توضیح دهیم.

مثلا 3 سال پیش که برای تفریح به شمال سفر کرده بودم، به طور اتفاقی در گوگل مپ رستورانی را دیدم که غذاهای محلی شمالی سرو می‌کرد. آن هم در جایی که تقریبا بدون راهنمایی سیستم مسیریابی گوگل مپ، رسیدن به آن برای من غیر ممکن بود. هر طور بود خودم را به آن رستوران رساندم و یکی از بهترین وعده‌های غذایی عمرم را در این رستوران خوردم. بلافاصله بعد از غذا هم نظرم را در گوگل مپ ثبت کردم تا دیگران هم از آن استفاده کنند.

نتیجه؟ آن رستوران کوچک امروز به یکی از بهترین رستوران‌های محلی در منطقه خودش تبدیل شده است. خواندن نظرات مردم در گوگل مپ هم نشان می‌دهد که هنوز همه از رفتن به آن راضی هستند.

تاثیر ثبت در گوگل مپ در افزایش فروش

اما می‌رسیم به اصل مطلب، اینکه ثبت در گوگل می‌تواند چه تاثیری در افزایش فروش ما داشته باشد. اگر تا اینجا به نکاتی که گفتیم دقت کرده باشید، متوجه شدید که حضور داشتن در گوگل مپ به شکل‌های مختلفی می‌تواند مشتریان شما را افزایش دهد. از مشتریان تازه‌ای که شما را از طریق این اپلیکیشن پیدا می‌کنند گرفته، تا کسانی که با هماهنگی برنامه شخصی‌شان بالاخره فرصت می‌کنند سری به شما بزنند.

وقتی تعداد مشتریان شما بیشتر می‌شود، شما خرید‌های بالقوه بیشتری هم خواهید داشت. مثلا اگر الان از هر 30 نفر یکی از شما خرید می‌کند، حالا می‌توانید تعداد مراجعین خود را به 600 نفر در روز برسانید. شاید پیش خودتان بگویید این اتفاق هیچ تاثیری در زندگی من ندارد. اما بد نیست بدانید که حتی اگر نرخ تبدیل شما ثابت بماند، فروشتان 20 برابر شده است.

البته این همه ماجرا نیست. همانطور که دیدید ثبت در گوگل برای ما اعتبار بیشتری هم می‌آورد. اعتماد بیشتر هم مساوی است با افزایش شانس و احتمال خرید. بسیاری از ما صرفا به دلیل اینکه از یک فروشگاه اطلاعات زیادی نداریم و آن را نمی‌شناسیم، بیخیال خرید کردن از آن می‌شویم. در حالی که تنها با ثبت کردن کسب و کارمان در گوگل مپ می‌توانستیم این مشتری بالقوه را به مشتری بالفعل تبدیل کنیم. 

اما چگونه می‌توانیم مشتریان و مردم را از طریق گوگل مپ ترغیب کنیم تا به صفحه یا محل کسب و کارمان بیایند؟ یکی از مهمترین روش‌ها این است که ستاره‌های کسب و کارمان در Google Review را به 4 یا 5 برسانیم. این کار باعث می‌شود که شانس بیشتری برای گرفتن مشتری داشته باشیم. حالا بیایید ببینیم خود این کار را چگونه باید انجام دهیم.

ثبت میزان رضایتمندی در گوگل

برای اینکه بتوانیم از گوگل مپ برای خودمان درآمدزایی کنیم، فقط حضور در آن کافی نیست. در واقع مهم‌تر از اینکه در گوگل مپ حضور داشته باشیم نحوه و شکل حضور در گوگل مپ است که اهمیت دارد. اگر کسب و کار ما در گوگل حضور داشته باشد اما نظرات مثبتی از کاربران نگیرد، احتمالا تاثیر برعکسی روی فروش و رشد کسب و کار ما می‌گذارد. پس بهتر است علاوه بر حضور، سعی کنیم کیفیت حضورمان را هم خودمان تعیین کنیم.

روش‌هایی برای افزایش ستاره‌های Google Review  در گوگل مپ وجود دارد که در ادامه می‌بینیم:

 • افزایش کیفیت خدمات یا محصولات: مهم‌ترین نکته این است که کیفیت خدمات یا محصولات خودتان را افزایش دهید. این موضوع نه تنها بر روی نظرات مردم در گوگل مپ تاثیر مثبتی می‌گذارد، بلکه باعث می‌شود به طور کلی به مجموعه خوشنام‌تری تبدیل شوید.
 • تقاضای حضوری: اگر مشتری حضوری دارید، از او خواهش کنید که پس از انجام کار یا دریافت محصول خود، در صور رضایت نظرش را در گوگل ثبت کند. این کار وقت زیادی از وی نمی‌گیرد اما تاثیر زیادی بر روی چهره واقعی کسب و کار شما می‌گذارد.
 • تقاضای ایمیلی/پیامکی: اگر وبسایت یا باشگاه مشتریان مربوط به خودتان را دارید، بهتر است که مخاطبانتان را به کامنت گذاشتن و نظر دادن در گوگل تشویق کنید. بسیاری از مردم نمی‌دانند چنین سرویسی وجود دارد، پس می‌توانید با در نظر گرفتن جوایزی همچون تخفیف یا پیشنهاد ویژه آن‌ها را نسبت به انجام این کار تشوق کنید.

یادتان باشد برای ثبت بهترین نمرات در Google Review بهتر است که به سراغ مشتری‌های راضی خود بروید. نظرات در گوگل مپ مانند یک تیغ دولبه هستند، پس افراد درسی را برای نظر دادن انتخاب کنید.

برای ثبت در گوگل مپ به چه چیزهایی نیاز داریم؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، حضور در گوگل مپ فواید و مزایای بسیار زیادی برای هر کسب و کار دارد. اما قبل از اینکه بخواهیم برای چنین کاری اقدام کنیم، بهتر است ببینیم چه پیش‌نیازهایی برای آن لازم داریم:

 • آدرس و اطلاعات تماس: شما که دوست ندارید یک فرد دیگر با مکان ثبت شده توسط شما برای خودش درآمد کسب کند؟ پس قبل از هرچیز بهترین و سر راست‌ترین آدرس را انتخاب کنید و در نوشتن شماره تلفنتان دقت کنید.
 • ساعات کاری: هیچکس دوست ندارد به سراغ فروشگاه یا کسب و کاری برود و با درِ بسته مواجه شود. پس حتما ساعات کاری خود را دقیق در پروفایلتان ثبت کنید.
 • اطلاعات درباره کسب و کار: همانطور که گفتیم، برخی از کسانی که به سمت شما جذب می‌شوند افرادی هستند که از وجود شما آگاهی نداشتند. پس سعی کنید خیلی خلاصه و مفید اطلاعاتی درباره کسب و کار خودتان در این بخش قرار دهید.
 • عکس و تصاویر: با قرار دادن تصاویر درون صفحه گوگل مپ خودتان، در ذهن مخاطبان باقی می‌مانید. به این ترتیب حتی اگر همان موقع به شما مراجعه نکنند، تصویر کسب و کارتان درون ذهنشان باقی می‌ماند.
 • شبکه‌های اجتماعی: دنیای مجازی درست به اندازه دنیای حقیق اهمیت دارد. پس سعی کنید حتما آدرس یا لینک پروفایل‌های خود در شبکه‌های مجازی مثل اینستاگرام، تلگرام یا واتسپ را هنگام ثبت در گوگل مپ وارد کنید. این کار باعث ارتباط بهتر شما با مشتریان بالقوه خودتان می‌شود.

جمع بندی

همانطور که دیدید، ثبت در گوگل مپ می‌تواند فواید بسیار زیادی برای شما داشته باشد. گوگل مپ ابزاری است که مردم فقط برای مسیریابی از آن استفاده نمی‌کنند، بلکه برای پیدا کردن رستوران، یا هر کسب و کار دیگری که مدنظرشان هست هم از آن کمک می‌گیرند. حضور در گوگل مپ باعث افزایش میزان مشتریان شما هم خواهد شد. پس حتما آن را جدی بگیرید .

ثبت کسب و کار در گوگل مپ

آخرین کسب و کارهای ثبت شده